Aiptek AHD21X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | AHD21X |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Memory Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | Component Video USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 3 in |
| Depth: | 1.25 in |
| Weight: | 6.7 oz |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Cables - Component Video Cables - USB |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3200 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2400 pixels |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | Stereo |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |