Aiptek HSHD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | HSHD |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Memory Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| General Features | |
| Additional Features: | MP3 Player |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 2 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Cables - A/V (RCA Composite) Cables - Component Video Cables - USB Carrying Strap |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Max Focal Length: | 7.4 mm |
| Min Focal Length: | 7.4 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | MP3 |
| Built-in Memory: | 2 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Built-in Flash |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto |