Aiptek ISDV24BLUE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | ISDV24BLUE |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | ASF MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker MP3 Player PictBridge Support |
| Interface Connection: | A/V Output Audio Out (1/8" Mini) USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 3.39 in |
| Width: | 2.83 in |
| Depth: | 1.42 in |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Headphones |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Min Focus Distance: | 12 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | MP3 Stereo |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Frequency Band: | Built-in Microphone Built-in Speaker and Headset Connector for MP3 and Movie Playback Voice Annotation: Up to 1 hour (using internal memory) Still image resolution is enhanced to 8 Megapixels (3264 x 2448) |
| Exposure Control: | Auto |
| Product Model: | ISDV2.4 |
| Brand Name: | Aiptek |
| Maximum Image Resolution: | 3264 x 2448 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |