Aluratek AHDVC01F Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aluratek |
| SKU: | AHDVC01F |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 3 X |
| Filter Diameter: | 82 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Touch Screen |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Removable Flash Memory Included: | 32 GB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 8.5 in |
| Width: | 6.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Brand Name: | Aluratek |
| Maximum Image Resolution: | 3200 x 2400 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 720 |
| Progressive Scan: | Yes |