Canon 0286B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0286B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25 cm |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Digital Zoom: | 200x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MJPEG |
| Minimum Lux Rating: | 1 |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light PCM Digital Recording |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output IEEE 1394 S-Video |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 4.1 in |
| Weight: | 13.40 oz Approximate - camcorder body only |
| Dimensions: | 2.90" Height x 2.10" Width x 4.10" Depth - Excluding maximum protrusions |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Recording Media Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 40.5 cm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1632 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1224 pixels |
| Min Focal Length: | 4.05 cm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM Stereo |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect |
| Exposure Settings: | Manual Exposure |
| Flash: | Built-in Flash |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Total Pixels: | 22000000 |
| White Balance: | Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 7 |