Canon 1188B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1188B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.26 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Optical Drive Memory Card DVD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 1 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PC Connection Self Timer Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | Component Video USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 2.0 in |
| Depth: | 5.0 in |
| Weight: | 14.5 oz |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Editing Software Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 40.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1080 pixels |
| Min Focal Length: | 4.05 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital |
| Special Effects: | Art Black and White Mirror Mosaic Sepia |
| Exposure Settings: | Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Total Pixels: | 2200000 |
| White Balance: | Manual |
| Number of Scene Modes: | 9 |