Canon 1194B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1194B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.37" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV HDV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 4.2 in |
| Weight: | 15.52 oz - not including lens and battery pack |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x IEEE 1394 1 x Component Video Out 1 x Composite Video In/Out 1 x DC Power In |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Editing Software Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 61 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2048 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1536 pixels |
| Min Focal Length: | 6.1 mm |
| Min Focus Distance: | 10 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 8 1/f |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Built-in Flash |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 5 frames/s (fps) |
| Total Pixels: | 2960000 |
| White Balance: | Auto |
| Number of Scene Modes: | 8 |