Canon 1880B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1880B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 1000 X |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Fader Function Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394 1 x Audio/Video Out 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Weight: | 13.2 oz |
| Dimensions: | 3.60" Height x 2.20" Width x 4.70" Depth - not including grip belt |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video |
| Max Aperture: | 2 1/f |
| Max Focal Length: | 91 mm |
| Min Focal Length: | 2.6 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Art Black and White Mirror Mosaic Sepia |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Total Pixels: | 680000 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 9 |
| Frequency Band: | Built-in Manual Lens Cover Effective Pixels in Widescreen (16:9) Modes: Approximate 450 KiloPixels (IS Off) Approximate 360 KiloPixels |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Series: | ZR |
| Effective Video Resolution: | 0.3 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Product Model: | ZR800 |
| Effective Image Resolution: | 0.5 Megapixel |
| Brand Name: | Canon |
| Exposure Control: | Program AE |
| Maximum Video Lines: | 525 |
| Parent Retsku: | B000M4MT58 |