Canon 2059B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2059B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.37" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Digital Zoom: | 200x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV miniSD Card |
| Video Capture Format: | DV HDV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.2 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Dimensions | |
| Height: | 3.2 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 5.4 in |
| Weight: | 1.2 lbs |
| Dimensions: | 3.20" Height x 3.50" Width x 5.40" Depth |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x 19-pin HDMI 1 x USB 1 x IEEE 1394 1 x Component Video Out 1 x Headphone 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Battery |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Editing Software Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 61 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2048 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1536 pixels |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 6.1 mm |
| Min Focus Distance: | 0.39 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 6 1/x sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Red-Eye Reduction |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |