Canon 2486B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2486B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Video Capture Format: | DV |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output Audio Out (1/8" Mini) Firewire / i.Link / DV (IEEE 1394) |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Weight: | 13.4 oz |
| Dimensions: | 3.60" Height x 2.20" Width x 4.70" Depth - not including grip belt |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | Battery Battery Recharger Cables - Audio/Video Remote |
| Max Aperture: | 2 1/f |
| Max Focal Length: | 96.2 mm |
| Min Focal Length: | 2.6 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto |