Canon 2573B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2573B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.31 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker PictBridge Support |
| Built-in Memory: | 16 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x Microphone 1 x HDMI 1 x Audio/Video Out 1 x USB 1 x Headphone 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 16 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 2.9 in |
| Depth: | 5.1 in |
| Weight: | 13.4 oz |
| Dimensions: | 2.50" Height x 2.90" Width x 5.10" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 57 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1440 pixels |
| Min Focal Length: | 4.8 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | 5.1 Surround Sound Dolby Digital / AC3 |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Built-in Memory: | 16 GB |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Built-In Auto Flash Red-Eye Reduction |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Bracketing Multiple Point Focusing |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |