Canon 2691B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2691B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DVD-R Mini DVD-R DL Mini DVD-R/RW SD Memory Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.6 in |
| Depth: | 5 in |
| Weight: | 13.4 oz |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.60" Width x 5" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - A/V (RCA Composite) |
| Max Aperture: | 2.6 1/f |
| Max Focal Length: | 96.2 cm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1152 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 684 pixels |
| Min Focal Length: | 2.6 cm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Frequency Band: | Built-in LCD light Built-in Speaker & Mic Menu Languages: English Japanese French German Spanish Russian Simplified Chinese Traditional Chinese Korean Italian Polish Romanian Turkish |