Canon 2699B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2699B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Recording Media: | Memory Card |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 2.3 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 9.20 oz - not including lens and battery pack |
| Dimensions: | 2.40" Height x 2.30" Width x 4.90" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - A/V (RCA Composite) Cables - USB Remote |
| Max Aperture: | 2 1/f |
| Max Focal Length: | 96.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1152 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 864 pixels |
| Min Focal Length: | 2.6 mm |
| Min Focus Distance: | 0.4 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |