Canon 2699B005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2699B005 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | MultiMediaCard SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Interface Connection: | A/V Output Proprietary USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 2.3 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 9.20 oz - not including lens and battery pack |
| Dimensions: | 2.40" Height x 2.30" Width x 4.90" Depth |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Built-in Speaker & Mic Built-in Electronic Lens Cover Effective Pixels (Movies): 16:9 - approx. 550 Kilopixels (ADV.Z off) 16:9 - approx. 710 Kilopixels (ADV.Z on wide) 16:9 - approx. 410 Kilopixels (ADV.Z on tele) |
| Exposure Control: | Program AE (P) Aperture Priority (Av) Shutter Priority (Tv) |
| Product Series: | FS |
| Effective Image Resolution: | 0.8 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 1.1 Megapixel |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 47.10 mm to 1743 mm |