Canon 3085B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3085B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.30" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Memory Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker PictBridge Support |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio/Video Out 1 x HDMI 1 x Component Video Out 1 x Composite Video Out 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 310 minute(s) |
| Dimensions | |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 5.4 in |
| Weight: | 1 lbs |
| Dimensions: | 2.95" Height x 3.19" Width x 5.08" Depth |
| Height: | 3.0 in |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - A/V (RCA Composite) Cables - Component Video Cables - USB Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 57 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1080 pixels |
| Min Focal Length: | 4.8 mm |
| Min Focus Distance: | 0.39 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 500 1/f |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual |