Canon 3424B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3424B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Focal Length: | 2.60 mm to 96.20 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 7.9 oz |
| Dimensions: | 2.30" Height x 2.20" Width x 4.80" Depth |