Canon 3535B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3535B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 300 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Focal Length: | 4.10 mm to 61.50 mm |
| Video Recording | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| General Features | |
| Built-in Memory: | 32 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Component Video Out 1 x Composite Video Out 1 x HDMI 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 32 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 14.1 oz |
| Dimensions: | 2.40" Height x 2.80" Width x 4.90" Depth |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 GB |