Canon 3536B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3536B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 300 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Focal Length: | 4.10 mm to 61.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light |
| Interface Connection: | A/V Output Accessory Shoe Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 12 oz |
| Dimensions: | 2.40" Height x 2.80" Width x 4.90" Depth |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Auto Manual Program AE Shutter Priority Aperture Priority |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Shade Cloudy Tungsten Fluorescent Fluorescent H Manual |
| Product Model: | HF200 |
| Product Series: | HF |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 2304 x 1296 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 3.3 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 3 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 3.9 Megapixel |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/500 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 39.50 mm to 592.50 mm |
| Product Line: | VIXIA |