Canon 4060B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4060B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 300x |
| Focal Length: | 4.10 mm to 61.50 mm |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 lux |
| General Features | |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 12.00 oz |