Canon 4388B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4388B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.18" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 400x |
| Focal Length: | 3 mm to 60 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Component Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 8 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 9.50 oz |
| Dimensions: | 2.50" Height x 2.40" Width x 4.90" Depth |