Canon 4400B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4400B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000x |
| Focal Length: | 2.60 mm to 96.20 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Composite Video Out 1 x Mini-phone Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.90 oz |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |