Canon 4407B004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4407B004 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/6" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 1800x |
| Focal Length: | 2.60 mm to 96.20 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| Minimum Lux Rating: | 1.1 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Power | |
| Battery Life: | 3.58 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.94 oz |