Canon 4885B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4885B001 |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.33 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Focal Length: | f/1.8-2.8 |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 4.25-42.5mm |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | CompactFlash SD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | .11 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus XLR |
| Additional Features: | Viewfinder |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Rechargeable Battery (unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 4.8 in |
| Width: | 5.8 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 2.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Camcorder |