Canon 49222B003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 49222B003 |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Focal Length: | 4.25 mm to 42.5 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 30.4 mm to 304 mm |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus HDMI Audio - Line In 1/8" Mini (3.5mm) |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Touch Screen |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 130 mm |
| Width: | 205 mm |
| Depth: | 177 mm |
| Weight: | 775 g |