Canon 4922B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4922B002 |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/3" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 4.25 mm to 42.50 mm |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.1 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 1.70 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Camcorder |