The Canon EOS C100 EF Camera with 24-105mm f/4L Lens constitutes a remarkable pairing of camera and lens. The camera features a Super 35mm CMOS image sensor and the DIGIC DV III image processor for capturing cinematic video with shallow depth of field, 12-stops of dynamic range and exceptional low-light sensitivity. The lens offers an extensive focal length range, a constant maximum aperture of f/4 and Canon's USM auto focus technology. Independent event videographers and video production organizations will appreciate the EOS C100's cinema quality imaging capabilities and its compact, modular form factor.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5779B002 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 lux |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 4 in |
| Interface Connection: | A/V Output HDMI |
| Additional Features: | Viewfinder |
| Power |
| Power Source: | DC Input |
| Battery Life: | 3.42 Hour |
| Dimensions |
| Height: | 11.2 in |
| Width: | 7.3 in |
| Depth: | 11.9 in |
| Weight: | 3.15 lbs |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Camcorder |
Canon 3569B001Canon 4457B001