Canon 5976B015 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5976B015 |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4.85" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Digital Zoom: | 1020x |
| Focal Length: | 2.80 mm to 89.60 mm |
| Filter Diameter: | No |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Flash Memory Capacity: | 8 GB |
| Power | |
| Battery Life: | 1 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 250.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH Energy Star |