| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 7751A001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 22 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Focal Length: | 3.60 mm to 79.20 mm |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Video Recording |
| Minimum Lux Rating: | 0.2 lux |
| Dimensions |
| Weight: | 1.70 lbs |
| Additional Specifications |
| Description: | 0 |
| Exposure Control: | Program AE |
| Microphone Technology: | Electret Condenser |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| White Balance Modes: | Auto |
| Product Model: | ES8400V |
| Brand Name: | Canon |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Video Resolution: | 0.2 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 2.7 Megapixel |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1000 Second |
| Battery Model Supported: | BP-911K |