Canon 8155B004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8155B004 |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4.85" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Digital Zoom: | 1060x |
| Focal Length: | 2.80 mm to 89.60 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 38.5 mm to 1232 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 lux |
| Image Stabilization: | Electronic Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | A/V Output Audio - Line In 1/8" Mini (3.5mm) HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Additional Features: | Touch Screen |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 4.6 in |
| Weight: | 8.29 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS REACH WEEE |
| Parent Product Type: | Camcorder |
| Parent Retsku: | B00AWZFJ22 |