Canon 8713A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8713A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 400x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MJPEG |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 2.4 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Date Code Digital Fade PC Connection PCM Digital Recording Tally Lamp Time Code |
| Removable Flash Memory Included: | 8 MB |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Battery DC Input Lithium |
| Dimensions | |
| Height: | 4.4 in |
| Width: | 2.0 in |
| Depth: | 3.5 in |
| Weight: | 13.4 oz |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | DCF JPEG MPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Recharger Cables Carrying Case Editing Software Remote USB Card Reader/Writer |
| Max Aperture: | 2.3 1/f |
| Max Focal Length: | 25 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1024 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 768 pixels |
| Min Aperture: | 1.8 1/f |
| Min Focal Length: | 2.5 mm |
| Min Focus Distance: | 3 ft |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM Stereo |
| Special Effects: | Art Black and White Mirror Mosaic Sepia |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Camera Type: | Interchangeable |
| Total Pixels: | 680000 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |