Canon 9000A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9000A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.29" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 11 X |
| Digital Zoom: | 220 X |
| Video Recording | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Date Code Fader Function PC Connection PCM Digital Recording |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x USB 1 x Audio In/Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 3.2 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Weight: | 1.60 lbs - Excluding lens and battery pack |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Features: | Viewfinder |
| Image Format: | DCF |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Editing Software Remote Shoulder Strap |
| Max Aperture: | 1.9 1/f |
| Min Aperture: | 1.6 1/f |
| Min Focal Length: | 1 m |
| Min Focus Distance: | 1 m |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Black and White Mosaic Sepia Slow Shutter |
| Maximum Shutter Speed: | 0.0005 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Included Software: | Editing Software |
| Total Pixels: | 2000000 |