Canon 9048A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9048A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.29" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| General Features | |
| Additional Features: | Fader Function PC Connection PCM Digital Recording |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium |
| Dimensions | |
| Height: | 4 in |
| Width: | 2.0 in |
| Depth: | 4.6 in |
| Weight: | 15.90 oz - Excluding lens and battery pack |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 1.7 lux |
| Additional Specifications | |
| Features: | Built-in Light Viewfinder |
| Image Format: | DCF |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Editing Software |
| Max Aperture: | 2.4 1/f |
| Max Focal Length: | 47 mm |
| Min Aperture: | 1.8 1/f |
| Min Focal Length: | 4.7 mm |
| Min Focus Distance: | .4 in |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Black and White Mosaic Sepia |
| Maximum Shutter Speed: | .0005 sec. |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Included Software: | Editing Software |
| Total Pixels: | 2000000 |