Canon 9478A003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9478A003 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.222 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 18 X |
| Digital Zoom: | 360 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | AVI |
| Image Stabilization: | Digital |
| Minimum Lux Rating: | 1.8 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | PC Connection Self Timer Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output i.Link IEEE 1394 Mic S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 5.1 in |
| Weight: | 1 lbs |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Recording Media Remote Shoulder Strap |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Max Focal Length: | 63 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1280 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 960 pixels |
| Min Aperture: | 1.8 1/f |
| Min Focal Length: | 3.5 mm |
| Min Focus Distance: | 1 m |
| Max Resolution: | 1280 x 960 320 x 240 640 x 480 (VGA) |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | Black and White Mosaic Sepia |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Total Pixels: | 1330000 |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |