Canon 9480A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9480A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 14 X |
| Digital Zoom: | 280 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Minimum Lux Rating: | 1.8 lux |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker PC Connection Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x Audio In 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 5.1 in |
| Weight: | 1.10 lbs - Without lens and battery pack |
| Dimensions: | 2.80" Height x 3.10" Width x 5.10" Depth - Excluding protrusions |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | DCF JPEG |
| Included Components: | Battery Battery Recharger Cables Recording Media Remote |
| Max Aperture: | 3.1 1/f |
| Max Focal Length: | 49 mm |
| Min Aperture: | 1.8 1/f |
| Min Focal Length: | 3.5 mm |
| Min Focus Distance: | 3.3 ft |
| Max Resolution: | 1280 x 960 320 x 240 640 x 480 (VGA) |
| Audio Support: | PCM |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Camera Type: | Fixed |
| Total Pixels: | 1330000 |
| White Balance: | Auto Manual |