Canon 9540A003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9540A003 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.294 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MJPEG MPEG-4 |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 1.1 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Date Code PC Connection PCM Digital Recording Time Code Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output IEEE 1394 Mic S-Video USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 4 in |
| Weight: | 1 lbs |
| Dimensions: | 4.20" Height x 2.10" Width x 4" Depth |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0009IL5WU |