DXG DXG563VK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG563VK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | AVI |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 2.69 in |
| Width: | 3.87 in |
| Depth: | 1.46 in |
| Weight: | 4.51 oz |
| Dimensions: | 2.69" Height x 3.87" Width x 1.46" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.50 mm |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| Frequency Band: | Digital voice recorder function PC Webcam |
| White Balance Modes: | Auto Sunny Cloudy Tungsten Fluorescent |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Include: | Yes |
| Total Camcorder Resolution: | 5.1 Megapixel |
| Longest Shutter Speed: | 1/4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |