DXG DXG563VR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG563VR |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/2.5" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.50 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | SD |
| General Features | |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.51 oz |