DXG DXG565VP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG565VP |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | < 4.62 oz - without batteries |
| Dimensions: | 1.41" Height x 3.87" Width x 1.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Package Type: Gift Box Up to 12MP interpolated image resolution Flash Modes: Auto Flash Flash Off |
| Product Model: | DXG-565V |
| Brand Name: | DXG |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Total Camcorder Resolution: | 5.2 Megapixel |