DXG DXG567VB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG567VB |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.17 oz Approximate - without batteries |
| Dimensions: | 4.21" Height x 2.36" Width x 0.81" Depth |