DXG DXG579VS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG579VS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.80 oz - Without Batteries |
| Dimensions: | 2.69" Height x 1.46" Width x 3.87" Depth |