DXG DXG581V Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG581V |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Card SDHC Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Capture Format: | HD |
| General Features | |
| Interface Connection: | A/V Output HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.92 in |
| Width: | 1.43 in |
| Depth: | 2.58 in |
| Weight: | 4.06 oz |
| Dimensions: | 3.92" Height x 1.43" Width x 2.58" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.50 mm |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| White Balance Modes: | Auto Sunny Cloudy Tungsten Fluorescent |
| Product Model: | DXG-581V |
| Brand Name: | DXG |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Video Resolution: | 5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Progressive Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 2 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |