DXG DXG589V Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG589V |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.1 1/f |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker MP3 Player |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 4.33 in |
| Depth: | 2.76 in |
| Weight: | 5.82 oz |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Headphones Remote |
| Max Focal Length: | 7.5 mm |
| Min Focal Length: | 7.5 mm |
| Min Focus Distance: | 8.27 in |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker MP3 Player |
| Audio Support: | MP3 |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Memory Card |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 4 1/x sec. |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |