DXG DXG595V Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG595V |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 8 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Component Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker |
| Dimensions | |
| Weight: | 10.47 oz |
| Dimensions: | 2.75" Height x 5" Width x 2.24" Depth |
| Height: | 2.75 in |
| Width: | 5 in |
| Depth: | 2.24 in |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |