The DXG-5B6VB HD QuickShots 720p HD Mini Camcorder, Ocean Blue is one sleek and capable HD camcorder. The DXG-5B6VB HD QuickShots records 720p HD video in H.264 MOV file format and can capture vibrant still pictures up to 16MP image resolution. What's more, the DXG-5B6VB HD QuickShots has HDMI output with HDMI cable included to connect easily to your HDTV, features a built-in voice recording function, supports high-capacity SD cards, and a bright 2.4" screen to frame your subject or review files instantly. Sexy and compact, the DXG-5B6VB HD QuickShots is designed so you can take it anywhere you go. Life is colorful, your memories should be, too! In Ocean Blue.
| Basic Info |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG5B6VBHD |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.30" |
| Lens Features |
| Digital Zoom: | 4x |
| Video Recording |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Dimensions |
| Weight: | 5.15 oz |
DXG 579VDXG DXG505V