Flip Video U2120B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | U2120B |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.20" |
| Video Recording | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Recording Media: | Flash Memory |
| Video Capture Format: | HD |
| Minimum Lux Rating: | 1.4 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Built-in Memory: | 8 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 8 GB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 2.19 in |
| Depth: | 1.17 in |
| Weight: | 6 oz |
| Dimensions: | 4.25" Height x 2.19" Width x 1.17" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 2x |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI 1 x DC Power In |
| Interface | |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI 1 x DC Power In |
| Physical Specifications | |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 2.19 in |
| Depth: | 1.17 in |
| Weight: | 6 oz |
| Physical Features | |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI 1 x DC Power In |
| Multimedia Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Image Quality | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Physical Attributes | |
| Weight: | 6 oz |
| Headphone Type | |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI 1 x DC Power In |
| Battery and Other Features | |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Portable Features | |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Video Quality | |
| Video Capture Format: | HD |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Built-in Memory: | 8 GB |
| Parent Product Type: | Camcorder |