JVC GCFM1AUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GCFM1AUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.31" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 3.90 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.35 oz |
| Dimensions: | 3.82" Height x 2.09" Width x 0.67" Depth |