JVC GRD250US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD250US |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 25 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Date Code PC Connection Time Code Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Output i.Link |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Life: | 1.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.4 in |
| Weight: | 14.88 oz |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Shoulder Strap |
| Max Focal Length: | 55 mm |
| Min Focal Length: | 2.2 mm |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | Black and White Classic Film Sepia Strobe |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Total Pixels: | 680000 |
| White Balance: | Manual |
| Green Compliance: | Yes |