JVC GRD870 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD870 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support |
| Interface Connection: | A/V Output Firewire / i.Link / DV (IEEE 1394) USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 115 minute(s) |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 3.06 in |
| Width: | 2.81 in |
| Depth: | 4.63 in |
| Weight: | 0.85 lbs |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - A/V (RCA Composite) Cables - USB Carrying Strap Editing Software |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 77 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 640 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 480 pixels |
| Min Focal Length: | 2.2 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 1/x sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual |
| Green Compliance: | Yes |