JVC GRDF430 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRDF430 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 700 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-In Microphone Built-in Speaker Date Code Digital Fade PC Connection Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394 1 x S-Video Out 1 x Audio/Video In 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 3 in |
| Width: | 2.9 in |
| Depth: | 4.3 in |
| Weight: | 14.40 oz |