JVC GRDF550 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRDF550 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 700 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-1 MPEG-4 |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Fader Function PC Connection PCM Digital Recording Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output i.Link S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.93 in |
| Width: | 3 in |
| Depth: | 4.37 in |
| Weight: | 0.9 lbs |